Tel: 0912 586 3289

خرید کسپرسکی خرید لایسنس کسپرسکی

Tel : 0912 586 3289

وکیل طلاق وکیل خانواده وکیل مهریه

درخواست اعسار برای مهریه چیست؟

اعسار مهریه

اعسار مهریه

یکی از مواردی که در هنگام جدایی و طلاق معمولا اتفاق می افتد درخواست مهریه از سوی خانم و به دنبال آن درخواست اعسار مهریه از سمت آقا می باشد.

اعسار چیست؟
به لحاظ لغوی اعسار به معنی سختی و دشواری است و در اصطلاح حقوقی منظور از اعسار، ناتوانی در پرداخت است. بنابراین به کسی که ناتوان از پرداخت باشد، معسر می‌گویند.
در یک تقسیم‌بندی معروف و اولیه، اعسار به دو قسم تقسیم می‌شود:

الف: اعسار از پرداخت هزینه‌ی دادرسی:  زمانی که شخص قصد مطرح کردن شکایتی را در دادگاه و دادسرا و غیره را داشته باشد و امکان پرداخت هزینه های جانبی آن  را نداشته باشد.

به طور مثال وقتی خانم قصد به اجرا گذاشتن مهریه خود را داشته باشد، باید 3.5 درصد از مقدار مهریه خواسته شده را برای هزینه های دادرسی و غیره واریز کند، که اگر زوجه این مبلغ را نداشته باشد میتواند درخواست اعسار کند.

ب: اعسار از پرداخت محکو‌م‌به (آن چیزی که مورد حکم واقع شده است): یعنی شخص به دلیل بدهکاری یا دیون یا … محکوم به پرداخت مبلغی شده است و در حال حاضر توانایی پرداخت آن را ندارد.

 

درخواست اعسار آقا برای تقسیط مهریه:

پس از به اجرا گذاشتن قسمتی یا کل مهریه توسط زوجه، در صورتی که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد، درخوست اعسار مهریه میکند و پس از اثبات آن ، مهریه توسط دادگاه قسط بندی شده و سر زمان های تعیین شده آقا متعهد به پرداخت آن به زوجه می شود وکیل مهریه همچنین اگر شخص محکوم شده مال و اموالی داشته باشد دادگاه می تواند دستور توقیف آنها را بدهد. (مانند شماره پلاک ثبتی و …)

البته برای همه اموال مرد نمیتوان دستور توقیف گرفت، حتی اگر توقیف هم شود، با اعتراض زوج از توقیف خارج خواهد شد.

مستثنیات دین عبارت است از:  (برداشت از ماده 24 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی)

1- منزل مسکونی یا همان سرپناه و محلی که شخص در آن زندگی میکند.

نکته: اگر ارزش این محل زندگی از حد متعارف بالاتر باشد مثلا از نظر ارزش قیمتی از یک حدی که قاضی با توجه به شان شخص تعریف میکند، بالاتر باشد، برای آن هم میتوان دستور توقیف گرفت.

2 ـ لوازم و اثاثیه مورد نیاز زندگی روزمره که شخص محکوم یا افراد تحت تکلف او برای زندگی روزمره به آن نیاز دارند.

3 ـ خوراک و آذوقه مورد نیاز شخص و افراد تحت تکلف او

4 ـ کتب و وسایل مورد نیاز تحقیقاتی و ازمایشگاهی شخص اهل علم و …

5 ـ وسایل و ضروریات لازم برای امرار معاش شخص منجمله ماشین آلات کار یا وسیله نقلیه مثل اتوبوس یا وانت باربری و ….

و …..

 

نکات مهم:

  • در صورتی که آقا دادخواست طلاق به طرفیت همسرش تقدیم دادگاه خانواده کند و در صورت قطعی شدن حکم طلاق به تجویز ماده 29 قانون حمایت خانواده بخواهد دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه بدهد اگر حکم بر نپذیرفتن اعسار او صادر شود تا پرداخت کامل مهریه حتی اگر بیشتر از 110 سکه باشد، نمی تواند حکم طلاق صادر شده را ثبت و اجرا نماید. به عبارت دیگر همسرش را طلاق دهد.
  • اگر مردی از بابت مهریه چه از دادگاه و چه از طریق اجرای ثبت، ممنوع الخروج شده باشد پس از اثبات اعسار او می تواند دستور ممنوع الخروجی را رفع کند.
  • در خصوص مهریه هم مطرح شده است. مطابق قانون جدید حمایت از خانواده چنان چه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد ضمانت اجرای کیفری حبس برای وصول آن قابل تصور است و مازاد بر آن منوط به توانایی مالی زوج است که باید اثبات شود.

 

 

 

 

وکیل طلاق توافقی
مشاوره با وکیل خانواده
وکیل مجرب طلاق
اخبار

 

ساعات کاری دفتر وکالت

سامانه پیام کوتاه سایت

اخبار عمومی دعاوی خانواده

دانلود نسخه موبایلی سایت – APP

__________________________

 

تماس با ما

 

تلفن تماس 1:   0912.586.3289

تلفن تماس 2:   0912.6493.552

 

Email: info@vakilkhanevade.com

__________________________